Overview
Specification
TM190MDS02

TM190MDS02 Basic Information
| Panel Model | TM190MDS02 |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,19.0 inch, 1440×900 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TM190MDS02 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Remarks | TCO 5.0 Compliance |
TM190MDS02 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1440(RGB)×900 (WXGA+) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 89 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0945×0.2835 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2835×0.2835 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 408.24×255.15 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 428×278 mm (H×V) |
| Outline Depth | 9.8±0.5 mm |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (4-M3) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
TM190MDS02 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (6-bit + Hi-FRC) |
| Color Gamut | 68% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 1.3/3.7 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 45/45/25/45 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.25/1.33 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
TM190MDS02 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
TM190MDS02 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 12S4P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Life Time | 30K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 39.6/43.2V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 240mA (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Interface Position | |
| Lamp Driver Board | No |
TM190MDS02 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 0.7/1.0A (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Interface Position | |
| Signal Interface | JAE - FI-XB30SSRLA-HF16, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
