Overview
Specification
TMS150XG1-16TC
TMS150XG1-16TC Basic Information
| Panel Model | TMS150XG1-16TC |
|---|---|
| Panel Brand | AVIC |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,15.0 inch, 1024×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TMS150XG1-16TC Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Remarks | open cell |
TMS150XG1-16TC Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×768 (XGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 85 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.099×0.297 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.297×0.297 mm (H×V) |
| Surface | Antiglare, Hard coating |
| Active Area | 304.1×228.1 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
TMS150XG1-16TC Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 600 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (6-bit + Hi-FRC) |
| Color Gamut | 60% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 8 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| Sunlight Readable | N |
TMS150XG1-16TC Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
TMS150XG1-16TC Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
