Overview
Specification
TMT050ANAGWU

TMT050ANAGWU Basic Information
| Panel Model | TMT050ANAGWU |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,5.0 inch, 320×234 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TMT050ANAGWU Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
TMT050ANAGWU Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×234 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 79 PPI |
| Aspect Ratio | 7:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.1070×0.3185 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.3185×0.3185 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 102.72×74.53 mm (H×V) |
| Bezel Area | 106.8×78.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 119.3×91.35 mm (H×V) |
| Outline Depth | 7.6±0.3 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
TMT050ANAGWU Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 350 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | Full color () |
| Response Time | 10/30 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 65/65/60/50 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.300; Wy:0.334 |
| Sunlight Readable | N |
TMT050ANAGWU Electronics Feature
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|---|
| Time Controller (T-CON) | Need external T-CON |
TMT050ANAGWU Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | L shape |
| Lamp Life Time | 20K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 542/555/670V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 3.0/6.0/6.5mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 40/60KHz (Min./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1080/1390V (Max.)(Ta=+25/0℃) |
| Lamps Power Consumption | 2.01/3.33/3.53W (Min./Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
TMT050ANAGWU Signal Interface
| Signal Category | Analog |
|---|---|
| Signal Class | TFT Specific Analog RGB |
| Input Voltage for Panel | 5.0/5.0/5.0/17V(Typ.)(VCC/VDD1/VDD2/VGH) |
| Input Current for Panel | 5.0/50.0/0.5/15V(Typ.)(IDD1/VDD2/IGH/IGL) |
| Voltage for Display Signals | -0.3≤VIL≤0.3VDD1; 0.7VDD≤VIH≤VDD1 |
| Interface Type | FPC |
