Overview
Specification
TMT102DMAGSD

TMT102DMAGSD Basic Information
| Panel Model | TMT102DMAGSD |
|---|---|
| Panel Brand | TIANMA |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,10.2 inch, 800×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TMT102DMAGSD Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Storage Temperature | -35 ~ 95 °C |
TMT102DMAGSD Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 91 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0925×0.2760 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2775×0.2760 mm (H×V) |
| Weight | 375g (Typ.) |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 222×132.48 mm (H×V) |
| Bezel Area | 225.4×136.45 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 235×145.8 mm (H×V) |
| Outline Depth | 6.1 mm |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (6-M2) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
TMT102DMAGSD Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 15/35 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 60/60/40/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| Sunlight Readable | N |
TMT102DMAGSD Electronics Feature
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|---|
| Time Controller (T-CON) | Need external T-CON |
TMT102DMAGSD Backlight System
| Lamp Position | Edge light type (Top side) |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Life Time | 30K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 775/795/804V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 7.0±1mA |
| Lamp Operating Frequency | 40/60KHz (Min./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1700/2210V (Max.)(Ta=+25/0℃) |
| Interface Type | Connector |
TMT102DMAGSD Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/8.4/15/-10V (Typ.)(VCC/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for Panel | 4.2/12.1/0.2/-0.2mA (Typ.)(ICC/IAVDD/IGH/IGL) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.2VCC; 0.8VCC≤VIH≤VCC |
| Interface Type | FPC |
