Overview
Specification
TT090WSQ-N10

TT090WSQ-N10 Basic Information
| Panel Model | TT090WSQ-N10 |
|---|---|
| Panel Brand | BOE |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,9.0 inch, 1024×600 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TT090WSQ-N10 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | 12 chips / 18 chips |
TT090WSQ-N10 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×600 (WSVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 132 PPI |
| Aspect Ratio | 17:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.064×0.192 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.192×0.192 mm (H×V) |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 196.608×114.15 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 203.7×122.1 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.0 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
TT090WSQ-N10 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 60% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Tf) |
| Viewing Angle | 70/70/50/70 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Transmissivity | 5.18% (Typ.) |
| Sunlight Readable | N |
TT090WSQ-N10 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
