Overview
Specification
TT5461D01-4

TT5461D01-4 Basic Information
| Panel Model | TT5461D01-4 |
|---|---|
| Panel Brand | CSOT |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,55 inch, 3840×2160 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TT5461D01-4 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
TT5461D01-4 Mechanical Features
| Dot Resolution | 3840(RGB)×2160 (UHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 80 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.105×0.315 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.315×0.315 mm (H×V) |
| Weight | 3.50Kgs (Max.) |
| Surface | Antiglare (Haze 1.5%), Hard coating (3H) |
| Active Area | 1209.6×680.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 1221.9×692.65 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.75 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
TT5461D01-4 Optical Features
| Display Mode | HVA, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 4000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 1.07B (8-bit + Hi-FRC) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 6.5 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Transmissivity | 3.85% (Typ.)(with Polarizer) |
| 3D Display | |
| Sunlight Readable | N |
TT5461D01-4 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
TT5461D01-4 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
TT5461D01-4 Signal Interface
| Signal Category | V-by-One |
|---|---|
| Signal Class | V-by-One 8 lane |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 0.85/1.2A (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | STARCONN - 300C51-C000RA-M3-R, Pitch:0.5 mm, Pin:51 pins |
