Overview
Specification
TX06D103VM0AAA

TX06D103VM0AAA Basic Information
| Panel Model | TX06D103VM0AAA |
|---|---|
| Panel Brand | HITACHI |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.4 inch, 240×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TX06D103VM0AAA Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | 2 in 1 FPC |
TX06D103VM0AAA Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 166 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.051×0.153 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.153×0.153 mm (H×V) |
| Weight | 12g (Typ.) |
| Active Area | 36.72×48.96 mm (H×V) |
| Bezel Area | 38.83×51.06 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 42.62×60.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.45 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
TX06D103VM0AAA Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 65K/262K () |
| Response Time | 40 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.320 |
| White Variation | 1.25/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
TX06D103VM0AAA Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|---|
| Driver IC | Built-in R61505U |
TX06D103VM0AAA Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 4S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Current | 18mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TX06D103VM0AAA Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | CPU |
| Input Voltage for Panel | 2.8V (Typ.)(VCC) |
| Input Current for Panel | 2.5/4.0mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | FPC |
