Overview
Specification
TX06D57VM0AAA

TX06D57VM0AAA Basic Information
| Panel Model | TX06D57VM0AAA |
|---|---|
| Panel Brand | HITACHI |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.2 inch, 240×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TX06D57VM0AAA Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | 2 in 1 FPC, 16/18 bit RGB + SPI |
TX06D57VM0AAA Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 180 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.047×0.141 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.141×0.141 mm (H×V) |
| Weight | 12.6g (Typ.) |
| Active Area | 33.84×45.12 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 39.8×56.1 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.7 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
TX06D57VM0AAA Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 220 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 250 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 65K/262K () |
| Response Time | 60 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.320 |
| White Variation | 1.25/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
TX06D57VM0AAA Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|---|
| Driver IC | Built-in BD663471 + HD66786U |
TX06D57VM0AAA Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 4S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Current | 15/35mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TX06D57VM0AAA Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB + SPI |
| Input Voltage for Panel | 2.8V (Typ.)(VCI) |
| Input Current for Panel | 7.0/11.0mA (Typ./Max.)(ICC+ICI) |
| Voltage for Display Signals | -0.3V≤VIL≤0.15VCCIO; 0.85VCCIO≤VIH≤VCCIO |
| Interface Type | FPC |
