Overview
Specification
TX09D30VM1CBA

TX09D30VM1CBA Basic Information
| Panel Model | TX09D30VM1CBA |
|---|---|
| Panel Brand | HITACHI |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.5 inch, 240×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TX09D30VM1CBA Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
TX09D30VM1CBA Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 113 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0745×0.2235 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2235×0.2235 mm (H×V) |
| Weight | 36g (Typ.) |
| Active Area | 53.64×71.52 mm (H×V) |
| Bezel Area | 57.64×75.52 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 64×86 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.12/4.5 (Typ./Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
TX09D30VM1CBA Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, TMR |
|---|---|
| Brightness | 430 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/50 (Typ.)(CR≥5) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.330; Wy:0.340 |
| White Variation | 1.43 (Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | Y |
TX09D30VM1CBA Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
TX09D30VM1CBA Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S2P |
| Lamp Shape | 2 strings |
| Lamp Life Time | 40K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 9.6/10.5V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 20/25mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TX09D30VM1CBA Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.0/8.45/16.5/-8.05V (Typ.)(VCC/VDH/VGH/VGL) |
| Input Current for Panel | 0.22/3.3/0.23/0.17mA (Typ.)(ICC/IDH/IGH/IGL) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.2VCC; 0.8VCC≤VIH≤VCC |
| Interface Type | FPC |
