Overview
Specification
TX11D06VM2AAA

TX11D06VM2AAA Basic Information
| Panel Model | TX11D06VM2AAA |
|---|---|
| Panel Brand | HITACHI |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,4.3 inch, 480×272 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TX11D06VM2AAA Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Remarks | 2 in 1 FPC |
TX11D06VM2AAA Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×272 (WQVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 128 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.066×0.198 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.198×0.198 mm (H×V) |
| Weight | 45g (Typ.) |
| Active Area | 95.04×53.856 mm (H×V) |
| Bezel Area | 98.7×57.5 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 105.5×67.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.9±0.2 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
TX11D06VM2AAA Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/50/70 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.330 |
| White Variation | 1.33/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
TX11D06VM2AAA Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 6.14W (Typ.) |
TX11D06VM2AAA Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 9S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Life Time | 20K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 27.9V (Typ.) |
| Lamp Current | 20±2mA |
| Lamps Power Consumption | 558mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
TX11D06VM2AAA Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | CMOS (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 17/25mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 56mW (Typ.) |
| Voltage for Display Signals | VSS≤VIL≤0.2VDD; 0.8VDD≤VIH≤VDD |
| Interface Type | FPC |
