Overview
Specification
TX14D11VM1CBA

TX14D11VM1CBA Basic Information
| Panel Model | TX14D11VM1CBA |
|---|---|
| Panel Brand | HITACHI |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,5.7 inch, 320×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TX14D11VM1CBA Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
TX14D11VM1CBA Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 70 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.120×0.360 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.360×0.360 mm (H×V) |
| Weight | 165g (Typ.) |
| Active Area | 115.2×86.4 mm (H×V) |
| Bezel Area | 119.4×90.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 167×109 mm (H×V) |
| Outline Depth | 9.2 (Max.) mm |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (4-Φ3.5) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
TX14D11VM1CBA Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 350 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 45 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 60/60/75/55 (Typ.)(CR≥5) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.290; Wy:0.290 |
| Sunlight Readable | N |
TX14D11VM1CBA Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Time Controller (T-CON) | Embedded T-CON |
TX14D11VM1CBA Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | U shape |
| Lamp Voltage | 760V (Typ.) |
| Lamp Current | 3.0/4.0/6.0mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 55KHz (Typ.) |
| Lamp Startup Voltage | 1300V (Min.)(Ta=5℃) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
TX14D11VM1CBA Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | CMOS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.)(VDD) |
| Input Current for Panel | 150mA (Typ.)(IDD) |
| Voltage for Display Signals | VSS≤VIL≤0.8V; 2.0V≤VIH≤VDD |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FA5B040HP1, Pitch:0.5 mm, Pin:40 pins |
