Overview
Specification
TX14D16VM1CBC

TX14D16VM1CBC Basic Information
| Panel Model | TX14D16VM1CBC |
|---|---|
| Panel Brand | HITACHI |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,5.7 inch, 320×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TX14D16VM1CBC Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Vibration Resistance | 2.0G (19.6 m/s²) |
| Remarks | QVGA/VGA mode selectable |
TX14D16VM1CBC Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 70 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.120×0.360 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.360×0.360 mm (H×V) |
| Weight | 160g (Typ.) |
| Active Area | 115.2×86.4 mm (H×V) |
| Bezel Area | 119.4×90.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 131×102.2 mm (H×V) |
| Outline Depth | 9.6/11.4 (Typ./Max.) mm |
| Holes & Brackets | Rear mounting holes (4-Ф2.4) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
TX14D16VM1CBC Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 350 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 45% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/80/70 (Typ.)(CR≥5) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.360; Wy:0.350 |
| White Variation | 1.43 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
TX14D16VM1CBC Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 1.2W (Typ.) |
TX14D16VM1CBC Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S7P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Life Time | 40K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 12.0±0.5V |
| Lamp Current | 84/91mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 1.0W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
TX14D16VM1CBC Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | CMOS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.)(VDD) |
| Input Current for Panel | 65mA (Typ.)(IDD) |
| Panel Power Consumption | 215mW (Typ.) |
| Voltage for Display Signals | VSS≤VIL≤0.2VDD; 0.8VDD≤VIH≤VDD |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FA5B040HP1, Pitch:0.5 mm, Pin:40 pins |
