Overview
Specification
TX20D26VM0AAA

TX20D26VM0AAA Basic Information
| Panel Model | TX20D26VM0AAA |
|---|---|
| Panel Brand | HITACHI |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,8.0 inch, 800×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TX20D26VM0AAA Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 80 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 90 °C |
| Vibration Resistance | 5.0G (49.0 m/s²) |
| Remarks | Rugged+ |
TX20D26VM0AAA Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 116 PPI |
| Aspect Ratio | 15:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0725×0.2175 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2175×0.2175 mm (H×V) |
| Weight | 370g (Typ.) |
| Active Area | 174×104.4 mm (H×V) |
| Bezel Area | 178.0×108.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 190×120 mm (H×V) |
| Outline Depth | 19.0 (Typ.) mm |
| Holes & Brackets | Rear mounting holes (4-Ф2.0) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
TX20D26VM0AAA Optical Features
| Display Mode | IPS Pro, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 600 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 600 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 26 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.310 |
| White Variation | 1.43/1.67 (Typ./Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
TX20D26VM0AAA Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 11.92W (Typ.) |
| Time Controller (T-CON) | Embedded T-CON |
TX20D26VM0AAA Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 7S4P |
| Lamp Shape | 4 strings |
| Lamp Life Time | 70K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 26.6V (Max.) |
| Lamp Current | 100/110mA (Typ./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 8.68W (Typ.) |
| Interface Type | FPC |
| Lamp Driver Board | No |
TX20D26VM0AAA Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | CMOS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.)(VDD) |
| Input Current for Panel | 400/500mA (Typ./Max.)(IDD) |
| Panel Power Consumption | 1.32W (Typ.) |
| Voltage for Display Signals | VSS-0.3≤VIL≤0.3VDD; 0.7VDD≤VIH≤VDD+0.3 |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JST - 40FLZ-SM2-R-GB-TB(LF)(SN), Pitch:0.5 mm, Pin:40 pins |
