Overview
Specification
TX34D62VC1CAC

TX34D62VC1CAC Basic Information
| Panel Model | TX34D62VC1CAC |
|---|---|
| Panel Brand | HITACHI |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,13.3 inch, 1024×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TX34D62VC1CAC Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 10 ~ 40 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Vibration Resistance | 2.0G (19.6 m/s²) |
TX34D62VC1CAC Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×768 (XGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 96 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.088×0.264 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.264×0.264 mm (H×V) |
| Weight | 530g (Typ.) |
| Active Area | 270.336×202.752 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 296.5×214.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 7.0 (Max.) mm |
| Shape Style | Wedge (PCBA Bent, Depth ≥5.2mm) |
| Holes & Brackets | Face mounting holes (2-Φ3.0, 2-R1.5) on left, right bezel |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
TX34D62VC1CAC Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Sunlight Readable | N |
TX34D62VC1CAC Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
TX34D62VC1CAC Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Voltage | 650V (Typ.) |
| Lamp Current | 3.0/4.5/7.0mA (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Operating Frequency | 50/60/80KHz (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1300/1550V (Min.)(Ta=+25℃/5℃) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
TX34D62VC1CAC Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 390/640mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-SE20P-HF, Pitch:1.25 mm, Pin:20 pins |
