Overview
Specification
TX39D80VC1GAF

TX39D80VC1GAF Basic Information
| Panel Model | TX39D80VC1GAF |
|---|---|
| Panel Brand | HITACHI |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,15.4 inch, 1280×800 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| TX39D80VC1GAF Price | Request Price & Lead Time |
TX39D80VC1GAF Mechanical Features
| Dot Resolution | 1280(RGB)×800 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 98 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.08625×0.25875 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.25875×0.25875 mm (H×V) |
| Active Area | 331.2×207 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
TX39D80VC1GAF Optical Features
| Display Mode | Transmissive |
|---|---|
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Sunlight Readable | N |
TX39D80VC1GAF Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
TX39D80VC1GAF Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 1 pcs |
TX39D80VC1GAF Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
