Overview
Specification
UG-2076GDEAF02
UG-2076GDEAF02 Basic Information
| Panel Model | UG-2076GDEAF02 |
|---|---|
| Panel Brand | Univision |
| Descrition | PM-OLED ,2.2 inch, 220×176 |
| Panel Type | PM-OLED |
| UG-2076GDEAF02 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 80 °C |
UG-2076GDEAF02 Mechanical Features
| Dot Resolution | 220(RGB)×176 (QCIF+) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 128 PPI |
| Aspect Ratio | 5:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.066×0.198 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.198×0.198 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Active Area | 43.535×34.803 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 54.9×41.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.77 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
UG-2076GDEAF02 Optical Features
| Brightness | 60 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | N |
UG-2076GDEAF02 Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|---|
| Lamp Life Time | 10K(Min.) (Hours) |
UG-2076GDEAF02 Signal Interface
| Signal Category | CPU/SPI |
|---|---|
| Signal Class | CPU/SPI |
| Input Voltage for Panel | 2.8/2.8/15.0V (VDD/VDDIO/VDDH) |
| Interface Type | FPC |
