Overview
Specification
UG-2828GDEDF02
UG-2828GDEDF02 Basic Information
| Panel Model | UG-2828GDEDF02 |
|---|---|
| Panel Brand | Univision |
| Descrition | PM-OLED ,1.5 inch, 128×128 |
| Panel Type | PM-OLED |
| UG-2828GDEDF02 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 80 °C |
UG-2828GDEDF02 Mechanical Features
| Dot Resolution | 128(RGB)×128 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 121 PPI |
| Aspect Ratio | 1:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.07×0.21 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.21×0.21 mm (H×V) |
| Weight | 4.0g |
| Active Area | 26.855×26.864 mm (H×V) |
| Bezel Area | 28.855×28.864 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 33.8×34 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.6±0.1 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
UG-2828GDEDF02 Optical Features
| Brightness | 70 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Min.) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.280; Wy:0.330 |
| Sunlight Readable | N |
UG-2828GDEDF02 Electronics Feature
| Driver IC | COF Built-in SEPS225 |
|---|---|
| Driving Method | Duty: 1/128 |
UG-2828GDEDF02 Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|---|
| Lamp Life Time | 10K(Min.) (Hours) |
UG-2828GDEDF02 Signal Interface
| Signal Category | CPU/SPI |
|---|---|
| Signal Class | 8/9-bit 6800/8080 parallel, 4-wire SPI |
| Input Voltage for Panel | 2.8/2.8/13.0V (Typ.)(VDD/VDDIO/VCC) |
| Interface Type | FPC |
