Overview
Specification
UG-2832ASWCG01
UG-2832ASWCG01 Basic Information
| Panel Model | UG-2832ASWCG01 |
|---|---|
| Panel Brand | Univision |
| Descrition | PM-OLED ,2.2 inch, 128×32 |
| Panel Type | PM-OLED |
| UG-2832ASWCG01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
UG-2832ASWCG01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 128×32 |
|---|---|
| Pixel Configuration | Rectangle |
| Pixel Density | 59 PPI |
| Aspect Ratio | >3:1 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.43×0.41 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.43×0.41 mm (H×V) |
| Weight | 5.80g |
| Active Area | 55.02×13.1 mm (H×V) |
| Bezel Area | 57.02×15.1 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 62×24 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.0±0.1 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
UG-2832ASWCG01 Optical Features
| Brightness | 120 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Contrast Ratio | 2000 : 1 (Min.) (Transmissive) |
| Display Color | Mono(White) (1-bit) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Min.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.290; Wy:0.310 |
| Sunlight Readable | N |
UG-2832ASWCG01 Electronics Feature
| Driver IC | COG Built-in SSD1305 |
|---|---|
| Driving Method | Duty: 1/32 |
UG-2832ASWCG01 Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|---|
| Lamp Life Time | 10K(Min.) (Hours) |
UG-2832ASWCG01 Signal Interface
| Signal Category | CPU/SPI/I²C |
|---|---|
| Signal Class | 8-bit 6800/8080 parallel, 4-wire SPI, I²C |
| Input Voltage for Panel | 2.8/12.5V (Typ.)(VDD/VCC) |
| Input Current for Panel | 0.18/30.5mA (Typ.)(IDD/ICC) |
| Interface Type | FPC |
