Overview
Specification
V201V2-T03

V201V2-T03 Basic Information
| Panel Model | V201V2-T03 |
|---|---|
| Panel Brand | CMO |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,20.1 inch, 640×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| V201V2-T03 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
V201V2-T03 Mechanical Features
| Dot Resolution | 640(RGB)×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 39 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.2125×0.6375 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.6375×0.6375 mm (H×V) |
| Weight | 2.20/2.30Kgs (Typ./Max.) |
| Surface | Antiglare (Haze 40%), Hard coating (3H) |
| Active Area | 408×306 mm (H×V) |
| Bezel Area | 412.0×310.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 436×329.3 mm (H×V) |
| Outline Depth | 40.38/41.38 (Typ./Max.) mm |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (4-M3) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
V201V2-T03 Optical Features
| Display Mode | MVA, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 75% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 8 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 88/88/88/88 (Typ.)(CR≥20) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.281; Wy:0.288 |
| White Variation | 1.25 (Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
V201V2-T03 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Time Controller (T-CON) | Embedded T-CON |
V201V2-T03 Backlight System
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 12 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 60K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 840V (Typ.) |
| Lamp Current | 4.5±0.5mA |
| Lamp Operating Frequency | 40/70KHz (Min./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1530/1730V (Max.)(Ta=+25/0℃) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | 50W (Typ.) |
V201V2-T03 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | TTL (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 0.5/0.6A (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | P-TWO - AF7501-N2G1Z, Pitch:0.5 mm, Pin:50 pins |
