Overview
Specification
V236H1-L01

V236H1-L01 Basic Information
| Panel Model | V236H1-L01 |
|---|---|
| Panel Brand | CMO |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,23.6 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| V236H1-L01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Remarks | TCO'03 Compliance |
V236H1-L01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 93 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0905×0.2715 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2715×0.2715 mm (H×V) |
| Weight | 2.40Kgs (Typ.) |
| Surface | Antiglare (Haze 25%), Hard coating (3H) |
| Active Area | 521.28×293.22 mm (H×V) |
| Bezel Area | 525.22×297.22 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 544.8×320.5 mm (H×V) |
| Outline Depth | 46.7/52.7 (Typ./Max.) mm |
| Holes & Brackets | Rear mounting holes |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
V236H1-L01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (6-bit + Hi-FRC) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 1.5/3.5 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/70 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.280; Wy:0.288 |
| White Variation | 1.30 (Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
V236H1-L01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 32W (Typ.) |
V236H1-L01 Backlight System
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 2 pcs |
| Lamp Shape | U shape |
| Lamp Life Time | 50K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 1080V (Typ.) |
| Lamp Current | 12.5±0.5mA |
| Lamp Operating Frequency | 30/80KHz (Min./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1680/2080V (Max.)(Ta=+25/0℃) |
| Lamps Power Consumption | 27W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
V236H1-L01 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 5.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 1.0/1.2A (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 5/6W(Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | STM - MSAKT2407P30HA, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
