Overview
Specification
V260H1-L04

V260H1-L04 Basic Information
| Panel Model | V260H1-L04 |
|---|---|
| Panel Brand | CMO |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,26.0 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| V260H1-L04 Price | Request Price & Lead Time |
V260H1-L04 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.100×0.300 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.300×0.300 mm (H×V) |
| Weight | 3.72Kgs |
| Outline Depth | 46.7 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
V260H1-L04 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (6-bit + Hi-FRC) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 5 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 80/80/88/70 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Sunlight Readable | N |
V260H1-L04 Electronics Feature
| Total Power Consumption | 42W |
|---|
V260H1-L04 Backlight System
| Lamp Type | CCFL |
|---|
V260H1-L04 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
