Overview
Specification
V370H1-L0B

V370H1-L0B Basic Information
| Panel Model | V370H1-L0B |
|---|---|
| Panel Brand | CMO |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,37 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| V370H1-L0B Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Remarks | Optimized response time for 50/60 Hz frame rate |
V370H1-L0B Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 59 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.1425×0.4275 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.4275×0.4275 mm (H×V) |
| Weight | 10.0±0.2Kgs |
| Surface | Antiglare (Haze 25%), Hard coating (3H) |
| Active Area | 820.8×461.7 mm (H×V) |
| Bezel Area | 828.8×470.9 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 884.8×525.9 mm (H×V) |
| Outline Depth | 51.34±2.0(Typ.) mm |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (20-M4), Rear mounting holes |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
V370H1-L0B Optical Features
| Display Mode | Super MVA, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1200 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 75% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 6.5 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 88/88/88/88 (Typ.)(CR≥20) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.285; Wy:0.293 |
| White Variation | 1.30 (Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
V370H1-L0B Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (180°) |
V370H1-L0B Backlight System
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 20 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 60K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 1310V (Typ.) |
| Lamp Current | 5.2±0.5mA |
| Lamp Operating Frequency | 40/70KHz (Min./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1700/2380V (Max.)(Ta=+25/0℃) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | 156W (Typ.) |
V370H1-L0B Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0/18.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 1.2/0.8A (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-RE51S-HF, Pitch:0.5 mm, Pin:51 pins |
