Overview
Specification
V400HK7-ME2

V400HK7-ME2 Basic Information
| Panel Model | V400HK7-ME2 |
|---|---|
| Panel Brand | INNOLUX |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,40 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| V400HK7-ME2 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
V400HK7-ME2 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 55 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.15245×0.4494 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.45735×0.4494 mm (H×V) |
| Weight | 7.5Kgs (Typ.) |
| Surface | Antiglare (Haze 1%), Hard coating (3H) |
| Active Area | 878.112×485.352 mm (H×V) |
| Bezel Area | 879.9×487.2 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 903.7×513.8 mm (H×V) |
| Outline Depth | 19.4/22.8 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
V400HK7-ME2 Optical Features
| Display Mode | Super MVA, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 300 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 5000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 1.07B (8-bit + Hi-FRC) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 8.5 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | N |
V400HK7-ME2 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
V400HK7-ME2 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 30K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 40.04/48.41V (Min./Max.) |
| Lamp Current | 230±13.8mA (Min./Max.) |
| Lamps Power Consumption | 41W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
V400HK7-ME2 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 0.5/0.6A (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 6.05/7.18W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | FCN - WF23-402-5133, Pitch:0.5 mm, Pin:51 pins |
