Overview
Specification
V420H1-PH5

V420H1-PH5 Basic Information
| Panel Model | V420H1-PH5 |
|---|---|
| Panel Brand | CMO |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,42 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| V420H1-PH5 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
V420H1-PH5 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 52 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.1615×0.4845 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.4845×0.4845 mm (H×V) |
| Weight | 2.15±0.05Kgs |
| Surface | Antiglare (Haze 11%), Hard coating (3H) |
| Active Area | 930.24×523.26 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
V420H1-PH5 Optical Features
| Display Mode | Super MVA, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 4000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 1.07B (10-bit) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 4 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 88/88/88/88 (Typ.)(CR≥20) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | N |
V420H1-PH5 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 120Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
V420H1-PH5 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
V420H1-PH5 Signal Interface
| Signal Category | RSDS |
|---|---|
| Signal Class | RSDS (2 Channel) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/16.2/32.0/-5.5V (Typ.)(VDD/VAA/VGH/VGL) |
| Input Current for Panel | 1.41/0.627/0.031/0.008mA (Typ.)(VDD/VAA/VGH/VGL) |
| Interface Type | Connector |
