Overview
Specification
V420H2-L01

V420H2-L01 Basic Information
| Panel Model | V420H2-L01 |
|---|---|
| Panel Brand | CMO |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,42 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| V420H2-L01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
V420H2-L01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 52 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.1615×0.4845 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.4845×0.4845 mm (H×V) |
| Weight | 9.80Kgs (Typ.) |
| Surface | Antiglare (Haze 11%) |
| Active Area | 930.24×523.26 mm (H×V) |
| Bezel Area | 939.0×531.0 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 983×576 mm (H×V) |
| Outline Depth | 50.8±1.0 mm |
| Holes & Brackets | Side mounting holes (16-M4); Rear mounting holes |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
V420H2-L01 Optical Features
| Display Mode | Super MVA, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 450 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 5000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 6.5 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 88/88/88/88 (Typ.)(CR≥20) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.280; Wy:0.285 |
| White Variation | 1.30 (Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
V420H2-L01 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
V420H2-L01 Backlight System
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 12 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 50K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 1090V (Typ.) |
| Lamp Current | 10.5±0.5mA |
| Lamp Operating Frequency | 35/70KHz (Min./Max.) |
| Lamp Startup Voltage | 1560/1910V (Max.)(Ta=+25/0℃) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | 130/142W (Typ./Max.) |
V420H2-L01 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 0.98/1.2A (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-RE51S-HF, Pitch:0.5 mm, Pin:51 pins |
