Overview
Specification
V500HK1-LS5

V500HK1-LS5 Basic Information
| Panel Model | V500HK1-LS5 |
|---|---|
| Panel Brand | CHIMEI INNOLUX |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,50 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| V500HK1-LS5 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Remarks | Center Luminance of white 3D: 85 cd/m² |
V500HK1-LS5 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 44 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.19025×0.57075 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.57075×0.57075 mm (H×V) |
| Weight | 14.0Kgs |
| Surface | Antiglare (Haze 3.5%) |
| Active Area | 1095.84×616.41 mm (H×V) |
| Bezel Area | 1102.84×623.41 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 1122.64×645.31 mm (H×V) |
| Outline Depth | 15.1/25.0 (Typ./Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
V500HK1-LS5 Optical Features
| Display Mode | Super MVA, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 5000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 6.5 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 88/88/88/88 (Typ.)(CR≥20) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.280; Wy:0.290 |
| White Variation | 1.30 (Max.)(5 points) |
| 3D Display | |
| Sunlight Readable | N |
V500HK1-LS5 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 120Hz (60Hz Input) |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
V500HK1-LS5 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Shape | 16 strings |
| Lamp Life Time | 30K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 44.0/56.0V (Min./Max.) |
| Lamp Current | 115/122mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | 87.3/100.4W (Typ./Max.) |
V500HK1-LS5 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 0.55/0.60A (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 6.6/7.1W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Interface Position | |
| Signal Interface | FCN - WF23-400-513C, Pitch:0.5 mm, Pin:51 pins |
