Overview
Specification
V580HJ1-LD6

V580HJ1-LD6 Basic Information
| Panel Model | V580HJ1-LD6 |
|---|---|
| Panel Brand | INNOLUX |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,58 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| V580HJ1-LD6 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
V580HJ1-LD6 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 38 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.2205×0.6680 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.6615×0.6680 mm (H×V) |
| Weight | 15.54±0.78Kgs |
| Surface | Antiglare (Haze 1%) |
| Active Area | 1270.08×721.44 mm (H×V) |
| Bezel Area | 1275.3×726.7 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 1290.3×744.7 mm (H×V) |
| Outline Depth | 51.8/63.6 (Typ./Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
V580HJ1-LD6 Optical Features
| Display Mode | Super MVA, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 4000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 72% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 9.5 (Typ.)(G to G) |
| Viewing Angle | 88/88/88/88 (Typ.)(CR≥20) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.280; Wy:0.290 |
| White Variation | 1.30 (Max.)(5 points) |
| Sunlight Readable | N |
V580HJ1-LD6 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
V580HJ1-LD6 Backlight System
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 30K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 132.48/163.53V (Min./Max.) |
| Lamp Current | 170±10.2mA |
| Lamps Power Consumption | 126W (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
V580HJ1-LD6 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 0.37/0.44A (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 4.47/5.84W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Interface Position | |
| Signal Interface | P-TWO - 187059-51221, Pitch:0.5 mm, Pin:51 pins |
