Overview
Specification
VVX32F109G00

VVX32F109G00 Basic Information
| Panel Model | VVX32F109G00 |
|---|---|
| Panel Brand | Panasonic |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,31.5 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| VVX32F109G00 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
VVX32F109G00 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 69 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.12125×0.36375 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.36375×0.36375 mm (H×V) |
| Weight | 5.45 Kgs |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 698.4×392.85 mm (H×V) |
| Bezel Area | 703.685×398.256 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 760×450 mm (H×V) |
| Outline Depth | 38.0/51.2 (Typ./Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
VVX32F109G00 Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1200 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 8/6 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.278; Wy:0.285 |
| White Variation | 1.43 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
VVX32F109G00 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
VVX32F109G00 Backlight System
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | CCFL |
| Lamp Amount | 4 pcs |
| Lamp Shape | U shape |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | 3.1A (Typ.) |
VVX32F109G00 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 0.7/1.0A (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-RE51S-HF, Pitch:0.5 mm, Pin:51 pins |
