Overview
Specification
ZE050NA-08D

ZE050NA-08D Basic Information
| Panel Model | ZE050NA-08D |
|---|---|
| Panel Brand | INNOLUX |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,5.0 inch, 640×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| ZE050NA-08D Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
ZE050NA-08D Mechanical Features
| Dot Resolution | 640(RGB)×480 (VGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 160 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.053×0.159 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.159×0.159 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 101.57×76.18 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 109.55×85.86 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.23±0.1 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
ZE050NA-08D Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 70/70/50/70 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Transmissivity | 4.78% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
ZE050NA-08D Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
ZE050NA-08D Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
ZE050NA-08D Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/10.4/17/-7.0V (Typ.)(DVD/AVDD/VGH/VGL0 |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3VDD; 0.7VDD≤VIH≤VDD |
| Interface Type | FPC |
