Overview
Specification
35QVW1T

35QVW1T Basic Information
| Panel Model | 35QVW1T |
|---|---|
| Panel Brand | SII |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.5 inch, 320×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| 35QVW1T Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
| Remarks | Bottom side 3 in 1 FPC |
35QVW1T Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 115 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.073×0.219 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.219×0.219 mm (H×V) |
| Weight | 36g (Typ.) |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 70.08×52.56 mm (H×V) |
| Bezel Area | 72.68×55.16 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 76.9×63.9 mm (H×V) |
| Outline Depth | 4.3 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive, Film / Glass) |
35QVW1T Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 60% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 15/35 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 70/70/50/65 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Sunlight Readable | N |
35QVW1T Electronics Feature
| Total Power Consumption | 420mW (Typ.) |
|---|---|
| Driver IC | COG Built-in HX8238-A |
35QVW1T Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 6S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamps Power Consumption | 390mW (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
35QVW1T Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) + SPI |
| Panel Power Consumption | 30mW (Typ.) |
| Interface Type | FPC |
