Overview
Specification
990000270

990000270 Basic Information
| Panel Model | 990000270 |
|---|---|
| Panel Brand | TPO |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,2.5 inch, 320×240 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| 990000270 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
990000270 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Delta |
| Pixel Density | 162 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0520×0.1565 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Hard coating |
| Active Area | 49.946×37.56 mm (H×V) |
| Bezel Area | 52.45×40.06 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 56.2×47.8 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.63 (Wiht Module Label mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
990000270 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 250 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 5/11 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 40/40/20/50 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| White Variation | 1.43/1.543 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
990000270 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 1 pcs |
| Lamp Voltage | 3.3/3.6V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 23mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 82.5/98.0mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
990000270 Signal Interface
| Signal Category | Serial RGB |
|---|---|
| Signal Class | Serial RGB (8-bit) + SPI, CCIR601 |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Panel Power Consumption | 50/60mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | FPC |
