Overview
Specification
990000553

990000553 Basic Information
| Panel Model | 990000553 |
|---|---|
| Panel Brand | TPO |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,3.5 inch, 320×240 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| 990000553 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
990000553 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 115 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.073×0.219 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.219×0.219 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Active Area | 70.08×52.56 mm (H×V) |
| Bezel Area | 71.08×53.56 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 77.43×65.1 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.5±0.15 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
990000553 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 530 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 300 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 20 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 60/60/55/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| White Variation | 1.25/1.33 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
990000553 Electronics Feature
| Total Power Consumption | 365mW (Typ.) |
|---|
990000553 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Life Time | 10K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 19.2/21.0V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
990000553 Signal Interface
| Signal Category | CPU |
|---|---|
| Signal Class | CPU |
| Input Voltage for Panel | 1.8/2.8V (Typ.)(VDDIO/VDC) |
| Panel Power Consumption | 45mW (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | Kyocera Elco - 10-5602-034-000-829H+, Pitch:0.4 mm, Pin:34 pins |
