Overview
Specification
A025DL01

A025DL01 Basic Information
| Panel Model | A025DL01 |
|---|---|
| Panel Brand | AUO |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,2.5 inch, 320×240 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| A025DL01 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -25 ~ 80 °C |
A025DL01 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Delta |
| Pixel Density | 159 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.053×0.159 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.159×0.159 mm (H×V) |
| Weight | 17±1.7g |
| Surface | Hard coating (3H) |
| Active Area | 50.88×38.16 mm (H×V) |
| Bezel Area | 53.48×40.76 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 60×52 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.0 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
A025DL01 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 200 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Response Time | 15/20 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 40/40/10/30 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Sunlight Readable | N |
A025DL01 Electronics Feature
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|
A025DL01 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 4S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Voltage | 14.0V (Typ.) |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
A025DL01 Signal Interface
| Signal Category | Serial RGB |
|---|---|
| Signal Class | Serial RGB (8-bit) + SPI, CCIR656 |
| Input Voltage for Panel | 3.3/9/-6V (Typ.)(VCC/VGH/VGL) |
| Input Current for Panel | 20mA (Typ.)(ICC) |
| Interface Type | FPC |
