Overview
Specification
ACX399CMP-7

ACX399CMP-7 Basic Information
| Panel Model | ACX399CMP-7 |
|---|---|
| Panel Brand | SONY |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,2.9 inch, 640×360 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| ACX399CMP-7 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -15 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
ACX399CMP-7 Mechanical Features
| Dot Resolution | 640(RGB)×360 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 252 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0335×0.1005 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1005×0.1005 mm (H×V) |
| Weight | 12.69g |
| Surface | Hard coating (3H) |
| Active Area | 64.32×36.18 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 75.32×41.18 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.9±0.15 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
ACX399CMP-7 Optical Features
| Display Mode | VSPEC III, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 350 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 900 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 17/12.5 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.198; Wy:0.468 |
| Sunlight Readable | N |
ACX399CMP-7 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|
ACX399CMP-7 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 4S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Current | 18mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
ACX399CMP-7 Signal Interface
| Signal Category | CDP |
|---|---|
| Signal Class | CDP (2 Lane) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 1.80/2.75V (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
