Overview
Specification
ACX426AKM-7

ACX426AKM-7 Basic Information
| Panel Model | ACX426AKM-7 |
|---|---|
| Panel Brand | SONY |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,3.8 inch, 480×800 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| ACX426AKM-7 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 70 °C |
ACX426AKM-7 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×800 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 245 PPI |
| Aspect Ratio | 3:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0345×0.1035 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1035×0.1035 mm (H×V) |
| Weight | 19.3g |
| Surface | Hard coating (3H) |
| Active Area | 49.68×82.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 54.6×93 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.8 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Embeded |
ACX426AKM-7 Optical Features
| Display Mode | VSPEC III, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 385 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 1000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 70% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 35 (Max.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Min.)(CR≥100) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.300; Wy:0.310 |
| Sunlight Readable | N |
ACX426AKM-7 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 6S1P |
| Lamp Shape | 1 string |
| Lamp Current | 20mA (Typ.) |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
ACX426AKM-7 Signal Interface
| Signal Category | MDDI |
|---|---|
| Signal Class | MDDI |
| Input Voltage for Panel | 3.0V (Typ.) |
