Overview
Specification
AE-240320VOFET-00H

AE-240320VOFET-00H Basic Information
| Panel Model | AE-240320VOFET-00H |
|---|---|
| Panel Brand | AMPIRE |
| Descrition | AM-OLED ,2.4 inch, 240×320 |
| Panel Type | AM-OLED |
| AE-240320VOFET-00H Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -40 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
AE-240320VOFET-00H Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 166 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.051×0.153 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.153×0.153 mm (H×V) |
| Weight | 12g (Typ.) |
| Active Area | 36.72×48.96 mm (H×V) |
| Bezel Area | 38.8×51.3 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 57.5×59 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.65/2.1 (Typ./Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
AE-240320VOFET-00H Optical Features
| Brightness | 200 cd/m² (Typ.) |
|---|---|
| Contrast Ratio | 10000 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 73% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 0.05 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 85/85/85/85 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| Sunlight Readable | N |
AE-240320VOFET-00H Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
| Total Power Consumption | 260/300mW (Typ./Max.) |
| Driver IC | Built-in S6E63D6 |
AE-240320VOFET-00H Backlight System
| Lamp Type | self |
|---|---|
| Lamp Life Time | 20K(Min.) (Hours) |
AE-240320VOFET-00H Signal Interface
| Signal Category | CPU/RGB/SPI |
|---|---|
| Signal Class | CPU/RGB/SPI |
| Input Voltage for Panel | 1.8/2.8V (Typ.)(VDD3/VCI) |
| Interface Type | FPC |
