Overview
Specification
ALR267FGX

ALR267FGX Basic Information
| Panel Model | ALR267FGX |
|---|---|
| Panel Brand | SANYO |
| Descrition | LTPS TFT-LCD ,2.5 inch, 862×240 |
| Panel Type | LTPS TFT-LCD |
| ALR267FGX Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -10 ~ 60 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Remarks | Recommended IC ; LC15009 / LC15016(Built-in DC/DC, Non-adjustment system, Full digital) |
ALR267FGX Mechanical Features
| Dot Resolution | 862×240 |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Delta |
| Pixel Density | 152 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.058×0.1565 mm (H×V) |
| Weight | 17.7g (Typ.) |
| Surface | Antireflection |
| Active Area | 50.025×37.56 mm (H×V) |
| Bezel Area | 52.7×40.5 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 57.16×48.05 mm (H×V) |
| Outline Depth | 3.036 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
ALR267FGX Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transflective |
|---|---|
| Brightness | 230 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 10:1 (Typ.) (Reflective) |
| Display Color | Full color () |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Reflectance Ratio | 1.0% (Typ.) |
| Sunlight Readable | Y |
ALR267FGX Electronics Feature
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
|---|
ALR267FGX Backlight System
| Lamp Type | WLED |
|---|---|
| Lamp Voltage | 14±2V |
| Lamp Current | 20.5±0.5mA |
| Lamps Power Consumption | 280mW (Typ.) |
ALR267FGX Signal Interface
| Signal Category | Analog |
|---|---|
| Signal Class | TFT Specific Analog RGB |
| Input Voltage for Panel | 8.5/8.5/-4.0V (Typ.)(HVDD/VVDD/VBB) |
| Panel Power Consumption | 39.1/51.0mW (Typ./Max.) |
| Interface Type | FPC |
