Overview
Specification
AM-1024600BTMQW-T00H

AM-1024600BTMQW-T00H Basic Information
| Panel Model | AM-1024600BTMQW-T00H |
|---|---|
| Panel Brand | AMPIRE |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,10.1 inch, 1024×600 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| AM-1024600BTMQW-T00H Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
AM-1024600BTMQW-T00H Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×600 (WSVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 118 PPI |
| Aspect Ratio | 17:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.07175×0.21525 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.21525×0.21525 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Active Area | 220.42×129.15 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 235×145.8 mm (H×V) |
| Outline Depth | 7.2±0.5 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Embeded (4-wire Resistive) |
AM-1024600BTMQW-T00H Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 200 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Response Time | 5/20 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 70/70/50/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| White color Chromaticity | Wx:0.310; Wy:0.330 |
| White Variation | 1.43 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
AM-1024600BTMQW-T00H Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
AM-1024600BTMQW-T00H Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | 5.0±0.3V |
AM-1024600BTMQW-T00H Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 300mA (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Interface Position |
