Overview
Specification
AM-320240-020A

AM-320240-020A Basic Information
| Panel Model | AM-320240-020A |
|---|---|
| Panel Brand | Amson |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.0 inch, 320×240 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| AM-320240-020A Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
AM-320240-020A Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×240 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 199 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0425×0.1275 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1275×0.1275 mm (H×V) |
| Active Area | 40.8×30.6 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 46.1×40.96 mm (H×V) |
| Outline Depth | 2.5±0.2 mm |
| Holes & Brackets | Without |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
AM-320240-020A Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Sunlight Readable | N |
AM-320240-020A Electronics Feature
| Reverse Scan | No |
|---|---|
| Driver IC | COG Built-in ILI9342 |
AM-320240-020A Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Shape | 1 string |
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
AM-320240-020A Signal Interface
| Signal Category | Serial RGB |
|---|---|
| Signal Class | Serial RGB (6-bit) + SPI |
| Input Voltage for Panel | 2.8/2.8V (Typ.)(IOVCC/VCI) |
| Interface Type | FPC |
