Overview
Specification
AT080TN60

AT080TN60 Basic Information
| Panel Model | AT080TN60 |
|---|---|
| Panel Brand | CHIMEI INNOLUX |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,8.0 inch, 800×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| AT080TN60 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 85 °C |
| Remarks | FOG |
AT080TN60 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×480 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 116 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0736×0.2070 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.2208×0.2070 mm (H×V) |
| Weight | 61.34G |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 176.64×99.36 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 185.2×111 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.43 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
AT080TN60 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 10/15 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 70/70/50/70 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Transmissivity | 5.89% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
AT080TN60 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
AT080TN60 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
AT080TN60 Signal Interface
| Signal Category | TTL |
|---|---|
| Signal Class | Parallel RGB (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/10.4/16.0/-7.0V (Typ.)(DVDD/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for Panel | 4.0/20/0.2/0.2mA (Typ.)(IDVDD/IAVDD/IGH/IGL) |
| Panel Power Consumption | 0.23W (Typ.) |
| Voltage for Display Signals | 0≤VIL≤0.3VDD; 0.7VDD≤VIH≤VDD |
| Interface Type | FPC |
