Overview
Specification
AV080WSM-NW3

AV080WSM-NW3 Basic Information
| Panel Model | AV080WSM-NW3 |
|---|---|
| Panel Brand | BOE |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,8.0 inch, 1024×600 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| AV080WSM-NW3 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -30 ~ 85 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 95 °C |
AV080WSM-NW3 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1024(RGB)×600 (WSVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 148 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0575×0.1656 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1725×0.1656 mm (H×V) |
| Weight | 220g (Typ.) |
| Active Area | 176.64×99.36 mm (H×V) |
| Bezel Area | 180.1×103.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 192.8×116.9 mm (H×V) |
| Outline Depth | 6.8±0.3 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
AV080WSM-NW3 Optical Features
| Display Mode | ADS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 600 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (6-bit + Hi-FRC) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/80/80 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.313; Wy:0.329 |
| White Variation | 1.25/1.43 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
AV080WSM-NW3 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (U/D, L/R) |
| Driver IC | Built-in HX8282 + HX8696 |
AV080WSM-NW3 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Amount | 3S10P |
| Lamp Shape | Array |
| Lamp Life Time | 30K(Typ.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 9/9.3/10.2V (Min./Typ./Max.) |
| Lamp Current | 300mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 2.79±0.27W |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | No |
AV080WSM-NW3 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3/11.5/24/-10V (Typ.)(VDD/AVDD/VGH/VGL) |
| Input Current for Panel | 20/25/0.5/2mA (Typ.)(IDD/AIDD/IGH/IGL) |
| Interface Type | FPC |
