Overview
Specification
AX080B001F

AX080B001F Basic Information
| Panel Model | AX080B001F |
|---|---|
| Panel Brand | HITACHI |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,31.5 inch, 1366×768 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| AX080B001F Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 50 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
AX080B001F Mechanical Features
| Dot Resolution | 1366(RGB)×768 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 49 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.17025×0.51075 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.51075×0.51075 mm (H×V) |
| Weight | 7.20Kgs (Typ.) |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 697.685×392.256 mm (H×V) |
| Bezel Area | 704.7×399.3 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 760×450 mm (H×V) |
| Outline Depth | 49.0 (Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
AX080B001F Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 450 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 9/7 (Typ.)(Tr/Td) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.273; Wy:0.275 |
| White Variation | 1.43 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
AX080B001F Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
AX080B001F Backlight System
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | EEFL |
| Lamp Amount | 18 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | 4.0A (Typ.) |
AX080B001F Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 0.5A (Typ.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-X30SSL-HF, Pitch:1.0 mm, Pin:30 pins |
