Overview
Specification
AX094F002G
AX094F002G Basic Information
| Panel Model | AX094F002G |
|---|---|
| Panel Brand | IPS Alpha |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,37 inch, 1920×1080 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| AX094F002G Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | 0 ~ 65 °C |
| Storage Temperature | -20 ~ 60 °C |
AX094F002G Mechanical Features
| Dot Resolution | 1920(RGB)×1080 (FHD) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 59 PPI |
| Aspect Ratio | 16:9 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.14225×0.42675 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.42675×0.42675 mm (H×V) |
| Weight | 9.50Kgs (Typ.) |
| Surface | Antiglare |
| Active Area | 819.36×460.89 mm (H×V) |
| Bezel Area | 828.6×469.8 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 877×516.8 mm (H×V) |
| Outline Depth | 81.4 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
AX094F002G Optical Features
| Display Mode | IPS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 500 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 900 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Response Time | 8/6 (Typ.)(Tr/Td); 15 (Typ.)(MPRT) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.273; Wy:0.275 |
| White Variation | 1.43 (Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
AX094F002G Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
AX094F002G Backlight System
| Lamp Position | Direct light type |
|---|---|
| Lamp Type | EEFL |
| Lamp Amount | 20 pcs |
| Lamp Shape | Straight |
| Lamp Life Time | 60K(Min.) (Hours) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | 140/160W (Typ./Max.) |
AX094F002G Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (2 ch, 8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 12.0V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 0.9/1.25A (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | JAE - FI-R51S-HF, Pitch:0.5 mm, Pin:51 pins |
