Overview
Specification
BA030QV2-100

BA030QV2-100 Basic Information
| Panel Model | BA030QV2-100 |
|---|---|
| Panel Brand | BOE |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.0 inch, 240×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| BA030QV2-100 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
BA030QV2-100 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 134 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.066×0.198 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.198×0.198 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 45.36×60.48 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 48.36×66.9 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.5 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
BA030QV2-100 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 500 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 53% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 30 (Max.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 45/45/50/20 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Transmissivity | 6.8% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
BA030QV2-100 Electronics Feature
| Driver IC | COG Suggest ILI9341, ILI9340D |
|---|
BA030QV2-100 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
