Overview
Specification
BA121S01-100

BA121S01-100 Basic Information
| Panel Model | BA121S01-100 |
|---|---|
| Panel Brand | BOE |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,12.1 inch, 800×600 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| BA121S01-100 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
BA121S01-100 Mechanical Features
| Dot Resolution | 800(RGB)×600 (SVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 82 PPI |
| Aspect Ratio | 4:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.1025×0.3075 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.3075×0.3075 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Active Area | 246×184.5 mm (H×V) |
| Bezel Area | 249.05×188.3 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 279×209 mm (H×V) |
| Outline Depth | 5.73/9.3 (Typ./Max.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
BA121S01-100 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 400 cd/m² (Typ.) |
| Contrast Ratio | 800 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (8-bit) |
| Color Gamut | 55% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 80/80/65/75 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| White Variation | 1.25/1.33 (Typ./Max.)(9 points) |
| Sunlight Readable | N |
BA121S01-100 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | Yes (180°) |
| Total Power Consumption | 6.7W (Typ.) |
| Driver IC | Built-in HX8245-C01 + HX8677-G |
| Time Controller (T-CON) | Embedded T-CON: HX8841 |
BA121S01-100 Backlight System
| Lamp Position | Edge light type |
|---|---|
| Lamp Type | WLED |
| Lamp Life Time | 50K(Min.) (Hours) |
| Lamp Voltage | 27.0/28.8V (Typ./Max.) |
| Lamp Current | 160mA (Typ.) |
| Lamps Power Consumption | 4.32/4.61W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Lamp Driver Board | 12.0V (Typ.) |
BA121S01-100 Signal Interface
| Signal Category | LVDS |
|---|---|
| Signal Class | LVDS (1 ch, 6/8-bit) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 340/390mA (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | STM - MSB240420E, Pitch:1.25 mm, Pin:20 pins |
