Overview
Specification
BF040WVME101

BF040WVME101 Basic Information
| Panel Model | BF040WVME101 |
|---|---|
| Panel Brand | BOE |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,4.0 inch, 480×800 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| BF040WVME101 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
BF040WVME101 Mechanical Features
| Dot Resolution | 480(RGB)×800 (WVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 235 PPI |
| Aspect Ratio | 3:5 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Active Area | 51.84×86.4 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 55.44×93.9 mm (H×V) |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
BF040WVME101 Optical Features
| Display Mode | ADS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Viewing Direction | Symmetry |
| Sunlight Readable | N |
BF040WVME101 Electronics Feature
| Driver IC | Suggest NT35510, OTM8009, ILI9806 |
|---|
BF040WVME101 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
