Overview
Specification
BP080WX7-100

BP080WX7-100 Basic Information
| Panel Model | BP080WX7-100 |
|---|---|
| Panel Brand | BOE |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,8.0 inch, 1280×800 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| BP080WX7-100 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 65 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
BP080WX7-100 Mechanical Features
| Dot Resolution | 1280(RGB)×800 (WXGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 188 PPI |
| Aspect Ratio | 16:10 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.04485×0.13455 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.13455×0.13455 mm (H×V) |
| Weight | 45g (Max.) |
| Surface | Hard coating (3H) |
| Active Area | 172.224×107.64 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 179.6×116.9 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.793±0.1 mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
BP080WX7-100 Optical Features
| Display Mode | HFFS, Normally Black, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 900 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 16.7M (6-bit + Hi-FRC) |
| Color Gamut | 55% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 24 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 89/89/89/89 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | Symmetry |
| White color Chromaticity | Wx:0.301; Wy:0.321 |
| Sunlight Readable | N |
BP080WX7-100 Electronics Feature
| Vertical Frequency | 60Hz |
|---|---|
| Reverse Scan | No |
BP080WX7-100 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|---|
| Interface Type | Included in panel signal interface |
| Lamp Driver Board | No |
BP080WX7-100 Signal Interface
| Signal Category | MIPI |
|---|---|
| Signal Class | MIPI (4 data lanes) |
| Input Voltage for Panel | 3.3V (Typ.) |
| Input Current for Panel | 242/273mA (Typ./Max.) |
| Panel Power Consumption | 0.63/0.9W (Typ./Max.) |
| Interface Type | Connector |
| Signal Interface | UJU - PF030-B31B-N09, Pitch:0.3 mm, Pin:31 pins |
