Overview
Specification
BT021LCME101

BT021LCME101 Basic Information
| Panel Model | BT021LCME101 |
|---|---|
| Panel Brand | BOE |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,2.1 inch, 220×176 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| BT021LCME101 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
BT021LCME101 Mechanical Features
| Dot Resolution | 220(RGB)×176 (QCIF+) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 132 PPI |
| Aspect Ratio | 5:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.064×0.192 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.192×0.192 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 42.24×33.792 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 45.24×40.49 mm (H×V) |
| Outline Depth | 1.0 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Landscape type |
| Touch Panel | Without |
BT021LCME101 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Contrast Ratio | 400 : 1 (Typ.) (Transmissive) |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 25 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 45/45/50/20 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 6 o'clock |
| Transmissivity | 6.5% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
BT021LCME101 Electronics Feature
| Driver IC | COG Suggest S6D04H0 |
|---|
BT021LCME101 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
