Overview
Specification
BT032QVME601

BT032QVME601 Basic Information
| Panel Model | BT032QVME601 |
|---|---|
| Panel Brand | BOE |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.2 inch, 240×320 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| BT032QVME601 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -40 ~ 85 °C |
BT032QVME601 Mechanical Features
| Dot Resolution | 240(RGB)×320 (QVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 127 PPI |
| Aspect Ratio | 3:4 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.0665×0.1995 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.1995×0.1995 mm (H×V) |
| Weight | 3.96g (Typ.) |
| Surface | Without Polarizer |
| Active Area | 47.88×63.84 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 50.88×70.54 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.6 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
BT032QVME601 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 50% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 30 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 60/60/60/60 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 12 o'clock |
| Transmissivity | 6.7% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
BT032QVME601 Electronics Feature
| Driver IC | COG Suggest S6D04H0 |
|---|
BT032QVME601 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
