Overview
Specification
BT035HVME601

BT035HVME601 Basic Information
| Panel Model | BT035HVME601 |
|---|---|
| Panel Brand | BOE |
| Descrition | a-Si TFT-LCD ,3.5 inch, 320×480 |
| Panel Type | a-Si TFT-LCD |
| BT035HVME601 Price | Request Price & Lead Time |
| Operating Temperature | -20 ~ 70 °C |
| Storage Temperature | -30 ~ 80 °C |
BT035HVME601 Mechanical Features
| Dot Resolution | 320(RGB)×480 (HVGA) |
|---|---|
| Pixel Configuration | RGB Vertical Stripe |
| Pixel Density | 166 PPI |
| Aspect Ratio | 2:3 (H:V) |
| Form Factor | Flat Rectangle Display |
| Dot Pitch | 0.051×0.153 mm (H×V) |
| Pixel Pitch | 0.153×0.153 mm (H×V) |
| Weight | TBD |
| Active Area | 48.96×73.44 mm (H×V) |
| Outline Dimension | 52.96×81.44 mm (H×V) |
| Outline Depth | 0.6 (Typ.) mm |
| Landscape or Portrait | Portrait type |
| Touch Panel | Without |
BT035HVME601 Optical Features
| Display Mode | TN, Normally White, Transmissive |
|---|---|
| Brightness | 0 cd/m² |
| Display Color | 262K (6-bit) |
| Color Gamut | 60% NTSC (CIE1931) |
| Response Time | 20 (Typ.)(Tr+Td) |
| Viewing Angle | 60/60/70/70 (Typ.)(CR≥10) (L/R/U/D) |
| Viewing Direction | 9 o'clock |
| Transmissivity | 5.3% (Typ.)(with Polarizer) |
| Sunlight Readable | N |
BT035HVME601 Electronics Feature
| Driver IC | Suggest ILI9481, ILI9482, R61581, FT1511 |
|---|
BT035HVME601 Backlight System
| Lamp Type | No B/L |
|---|
BT035HVME601 Signal Interface
| Input Voltage for Panel | 2.3/1.3V (Typ.)(Vsat/Vth) |
|---|
